Popłynęli zimową Wdą

Popłynęli zimową Wdą

7 marca 2018 0 przez kawenik

Gdy cię złoszczą śniegu braki, zamień narty na kajaki – żartowali, choć nie do końca, uczestnicy ogólnopolskiego zimowego spływu kajakowego rzeką Wdą

Zdjęcia GALERIA : Popłynęli zimową Wdą

Link do zdjęć : https://photos.app.goo.gl/Ikx6C7RkLXeew2RF2

Głównym organizatorem 22. Ogólnopolskiego Zimowego Spływu Kajakowego „Wda 2018” im. Bolesława Białkowskiego był tradycyjnie Klub Turystów Wodnych „Celuloza” ze Świecia. Wzięły w nim udział 143 osoby, które płynęły w 90 kajakach. W spływie uczestniczyli kajakarze ze wszystkich stron Polski m.in. z Iwonicza Zdroju, Katowic, Warszawy, Poznania, Grudziądza, Iławy, Bydgoszczy, Chełmna, Świecia. Najstarsi mieli blisko 70 lat, najmłodsi to 16-letni członkowie KTW „Celuloza” z uprawnieniami ratowników. Planowano spłynąć w ciągu trzech dni na 38-kilometrowym odcinku Wdy ze Szlagi do Tlenia, jednak ze względu na ekstremalne warunki (-16 stopni, zamarznięta na wielu odcinkach rzeka) trasa została nieco zmieniona i skrócona.

– Pierwszy etap  z Czarnej Wody do Czubka miał długość 12 km. Drugi był planowany na 12-kilometrowym odcinku z Czubka do Osowa Leśnego, jednak ze względu na zamarznięty odcinek rzeki, zakończył się po 9 kilometrach w Młyńsku. Na trasie Zimne Zdroje – Czubek kajakarze rywalizowali w czterech kategoriach kajakowych – informuje Leszek Miesała, komandor spływu. W niedzielę uczestnicy przepłynęli trzecią trasę – z Gródka do Bedlenek. Wówczas też – w ośrodku „Patria” w Tleniu, który był trzydniową bazą wypadową kajakarzy – odbyło się uroczyste podsumowanie i  zakończenie spływu. Pierwsze miejsce i puchar burmistrza Świecia zdobyła drużyna „Habazie” z Warszawy, drugie oraz puchar wójta gminy Osie – „Wodniak” z Gdańska, trzecie z pucharem przewodniczącego RM w Świeciu  „Pijawka” ze Słupska, czwarte i puchar przewodniczącego RG w Osiu – KTW „Celuloza” ze Świecia.

Prezes Polskiego Związku Kajakowego poprzedniej kadencji Józef Bejnarowicz  wręczył  Medale za Zasługi dla Polskiego Związku Kajakowego. Złote otrzymali burmistrz Świecia Tadeusz Pogoda i wójt gminy Osie Michał Grabski, srebrny – komandor spływu zimowego Wdą Ryszard Roman, brązowe – przewodniczący RM Świecia Jerzy Wójcik, przewodniczący RG Osie Roman Waśkowski,  z-ca dyrektora OKSIR Świecie do spraw sportu Zbigniew Iwański, dyrektor GOK Osie Andrzej Kowalski .

 

MACH